DOLAR 32,2290
EURO 34,9848
ALTIN 2.416,99
BIST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 25°C

AKO GRUP’TAN 30 MİLYON DOLARLIK ÇEVRE ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YATIRIMI

20.06.2020
A+
A-

AKO Grup, atık lastikleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandıracak 30 Milyon dolarlık AKO Entegre geri dönüşüm tesisini 2021 yılında hizmete açacak. Kendi alanında Türkiye’nin en büyüğü olacak tesis, Türkiye’nin atık lastiğinin dörtte birini tek başına geri dönüştürecek. Tesisin lastik atıklarının azaltılması işlevinin yanı sıra sanayinin ithal ettiği hammadde girdisinin yerli kaynakla karşılanmasıyla cari açığa da 16 milyon dolarlık yıllık katkı sağlaması öngörülüyor.  

AKO Grup bünyesinde yer alan, sektöründe Türkiye’nin lider kuruluşu AKO Lastik Kaplama, faaliyetleri ve yatırımlarıyla çevre sürdürülebilirliğine de önemli katkı sağlıyor.

Lastik Sektöründe Döngüsel Ekonomi için Dev Entegre Tesis Yatırımı

Türkiye’nin lastik sektöründe en büyük entegre geri dönüşüm tesisi, AKO Grup tarafından 30 milyon dolar yatırımla Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruluyor. Sanayinin kauçuk ihtiyacının karşılanması ve çevre korumasına katkı amacıyla lastik atıklarının tamamen geri dönüştürülmesini sağlayacak olan bu tesis, karbon tasarrufunun yanı sıra, sıfır atık projesine ve cari açığın azaltılmasına da katkı sunacak. 80 bin metrekare açık, 21 bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesiste, Türkiye’de bir yılda ortaya çıkan yaklaşık 350 bin ton lastik atığın dörtte biri nitelikli ham maddeye dönüştürülebilecek.

Tesis 2021’de Hizmete Girecek

Geçtiğimiz yıl yatırım kararı alınan ve bu yılın Mart ayında inşaatına başlanan yatırımda hızla sona yaklaşıldığına değinen AKO Lastik Kaplama Genel Müdürü Şevket Bacacı 2021 yılında tesisi işler hale getirmeyi öngördüklerini açıkladı. Bacacı: “Bu tesiste geri dönüşüme tabi tutulacak lastikler, niteliklerine göre ayrıştırılarak yüksek teknolojili entegre sistemlerde işlenecek. Böylece atıklar, yerli imkanlarla otomotiv yan sanayi ve farklı sanayi kollarının ihtiyaç duyduğu nitelikli hammaddeye dönüştürülecek. Böylece Sıfır Atık projesine de katkı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Tesisin çevre sürdürülebilirliğine önemli katkılarının yanı sıra, ülke ekonomisine de fayda sağlayacağını ifade eden AKO Lastik Kaplama Genel Müdürü Şevket Bacacı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de stratejik sektörlerde üretim gerçekleştiren sanayi kuruluşları, her yıl 11 bin ton civarında geri dönüştürülmüş kauçuk türevi ithal etmektedir. 2019 itibarı ile ürün prosesinin yüzde 10’luk bölümünü devreye almış olduğumuz bu tesis, bu kauçuk türevinin atık dönüşümüyle elde edilmesini sağlayacak. İthal ikamesiyle bu alandaki dışa bağımlılık azalacak. Tesisin sağlayacağı ithal ikamesinin cari açığın giderilmesine yıllık 16 milyon dolara varan oranda katkı sağlayacağını öngörüyoruz.”

Türkiye’nin Atık Lastiklerinin 4’te biri Bu Tesiste Dönüştürülecek

AKO Entegre yatırımıyla da çevrenin korunmasına büyük katkı sunmayı hedeflediklerine değinen Şevket Bacacı: “AKO Entegre tesisimizle Türkiye’de bir yılda ortaya çıkan yaklaşık 350 bin ton lastik atığın dörtte birini nitelikli ham maddeye dönüştürebileceğiz. Bu da hem çevrenin korunması hem de ekonomik değer yaratılması adına büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Bu yatırımla atık lastiklere yeniden hayat vereceklerini ifade eden AKO Lastik Kaplama A.Ş. Genel Müdürü Şevket Bacacı, “Atık lastiklerin tamamen dönüştürülmesi teknolojisi Dünyada sayılı ve ülkemizde bu alandaki tek yatırım olacak. Sağladığı ekonomik değerin yanı sıra, kaynak tasarrufuna, sıfır atık projesine ve karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağlayacak. Tesisimizde, ömrünü tamamlamış lastiklerden rejenere hammadde elde edilmesi yoluyla bu katkılarımızı bir üst seviyeye çıkaracağız” dedi.

AKO Grup Hakkında:

1955 yıllarında ticari hayatına başlayan Abdulkadir Özcan, 1970 yılında Abdulkadir Özcan AŞ’yi kurdu. Şirket, 1970 yılında hurda lastik satışını bırakarak, sektörün artan gereksinimi doğrultusunda yeni lastik satışına başladı. 1990’lı yıllarda ithalata başlayan şirket, dünyanın ileri gelen markalarının ülkemize getirilmesini sağlayarak; bu markaların tek temsilcisi olarak sektörde yerini aldı. 1993 yılında 3 bin 500 metrekarelik kapalı alanda soğuk kaplama yapmaya başlayan şirket; 1995 yılında Türkiye’de ilk defa iş makinelerinin lastiklerine de soğuk kaplama uygulamasına geçti. 2012 yılından itibaren Contra markası ile kendi sırt kaplamasını uygulamaya başladı. 2005 yılı Nisan ayında, Türkiye’nin 1976 yılında kurulmuş tek yerli sermayeli lastik firması olan Petlas’ı aldı. Böylece, perakendeci ve toptancı kimliğine sanayici kimliğini de katan Abdulkadir Özcan Şirketler Grubu (AKO) bugün dünyanın 100’den fazla ülkesinde ülkemizi temsil ediyor.

1990’lı yıllarda ithalatla tanışan ve dünyanın ileri gelen markalarını Türkiye’ye getirerek, lastik sektörü içerisinde, dünya çapındaki markaların ülkedeki tek temsilcisi olan AKO, bugün hala Türkiye temsilciliğini sadece AKO’nun yaptığı Maxxis, Toyo, Falken, Dunlop, Sumitomo, Cooper Tires, Starfire Tires, Aeolus, Ohtsu Tires ve Apollo gibi markalarla yola devam ediyor.

AKO, Japon Sumitomo Rubber Industries ile 2012 yılında imzaladığı ortaklık anlaşması çerçevesinde; 516 milyon dolarlık yatırım hacmine ve her iki ülke için büyük öneme sahip, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan fabrikada 2015 yılında üretime başladı. Fabrikada Falken ve Dunlop markalarının günlük 30 bin adet lastik üretiminin yapılması ve 2 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeye sahip ilk ve tek lastik üreticisi olan AKO, 2013 yılında AKO Jant fabrikasını kurdu. 2014 yılında da AKO ve Turbo marka akülerini yurt dışında özel olarak ürettirmeye başladı. AKO ve Turbo marka akülerin yerli üretimleri ise AKO bünyesinde kurulan akü üretim tesislerinde 2016 yılı içerisinde üretilmeye başlayacak. 

AKO bünyesindeki Türkiye’nin en büyük lastik üreticisi olan Petlas ile 2016 yılı itibarı ile ‘Milli Takımlar Resmi Lastik Tedarikçisi’ oldu. Ülkemizin önde gelen kuruluşlarından biri olan Petlas, uzman çalışma kadroları ile ülkemiz sanayi sektörüne örnek olma özelliğini taşıyor. Türkiye genelinde 850’yi aşkın bayisiyle hizmet veren Petlas, “Türkiye’nin Lastiği” sloganıyla sürdürdüğü çalışmalarında, 2015 yılı verileriyle İstanbul Sanayi Odası (ISO) “Türkiye’nin Büyük 500 Sanayi Kuruluşu-ISO 500” listesinde de Türkiye’nin en büyük 107’inci, Türk İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise ihracat rakamı ile genel sıralamada 90’ıncı, sektörel (otomotiv) sıralamada 17’inci şirketi olarak başarılara imza attı.

Kurulduğu günden bu yana sürekli gelişimi ilke edinen AKO; grup çalışanı 5 bine yakın profesyonel kadrosu ile sektör deneyimini, bilgi birikimini, yeni teknoloji ve yatırımlarla birleştirerek hızla büyümeye devam ediyor.

AKO Lastik Kaplama Hakkında

Abdulkadir Ozcan Şirketler Grubu (AKO) sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı tesislerinden biri olan AKO Lastik Kaplama Fabrikası’nı 1993 yılında Ankara’da 5 bin metrekarelik bir kapalı alanda kurdu. İş makinası ve kamyon grubunda “yeni nesil kaplama” olarak nitelenen orbit ve  soğuk sistem kaplama üretim süreçleriyle 63 janta kadar üretim yapabilecek kapasiteye sahip tesiste üretim gerçekleştiren AKO Lastik Kaplama  kamyon ve iş makinası grubu soğuk sırt kauçuğu ve kaplama da kullanılan tüm yardımcı malzemelerin üretimi ile yatırımlarına hız kesmeden devam etmekte , Türkiye genelinde şubeleri  geniş teknik donanımlı bayi ağı, güçlü lojistik ve ulaşım ağı ile ülkenin 81 ilinde faaliyetlerini sürdürüyor.

 

“Türkiye’nin lastik kaplamacısı” ünvanını taşıyan AKO grup şirketlerinden AKO Lastik Kaplama AŞ, dünyadaki gelişmeleri, teknolojileri yakından takip eden ar-ge ve yatırım stratejileri uyguluyor.

 

AKO kalitesi ve güvencesi ile alanda deneyimli, profesyonel; teknik, imalat, satış ve mühendis kadrolarından oluşan çalışalarıyla, geniş ürün yelpazesiyle hizmet veren AKO Lastik Kaplama,Türkiye ve Dünyada büyümeye devam ediyor. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

İŞTEİLHAM
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: