DOLAR 32,9420
EURO 35,2683
ALTIN 2.459,51
BIST 10.718,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Çar 28°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 28°C

Astrolojinin, Kişisel Harita ve Analiz Penceresi: Vedik Astroloji

29.11.2019
A+
A-

Astroloji, yaş, cinsiyet, meslek, eğitim gibi ayırımlar olmaksızın hepimizin ilgisini çeken bir konudur. Bu röportajda, Vedik Astrolojiyi anlamaya çalışacağız. Zehra Merve Külünk, dini İlimler üzerine eğitim gördükten sonra, Vedik Astrolojiye ilgi duymasıyla çeşitli eğitimler almaya ve bu konuda araştırmalar yapmaya başladı.

Röportaj: Safiye GENÇ

 

Astrolojinin aslında medyatik bir ilgi alanı olmasından daha çok, astronomi, uzay ve gök bilimleri ile bütünleşik olarak algılanması gerektiğini ve Vedik Astroloji öğreniminin hayatında bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Külünk, sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

Sizin Astroloji ile tanışmanız nasıl oldu? Neden Vedik Astroloji?

Kendi haritamı analiz ettirmeyle tanıştım Astrolojiyle. Beni ilk kez gören birinin. hayatım, kişiliğim, karakterim ve özelliklerim hakkında bilgi vermesi bende çok büyük bir hayranlık uyandırdı. Bu hayranlık bu ilmi öğrenme aşkına dönüştü. İlk önce Öner Döşer’den Batı Astrolojisiyle başladım astroloji hayatıma. Bu ilmin içine görüyorsunuz ki uçsuz bucaksız bir umman. Bir adım başka diğer adımları getiriyor peşinden ki öyle oldu. Batı Astrolojisi devam ederken Vedik-Hint Astrolojisiyle ilgili bilgiler çıkmaya başladı karşıma. Vedik dili Sanskritçe. Vedik’le ilgili okuduğum makalelerde çok fazla Sanskritçe kelime geçmesine, okuduklarımın çoğunu anlamama rağmen yoğun bir çekim hissettim ve Batı Astrolojisi eğitimin devam ederken Şebnem Ekşib’den Vedik Astroloji eğitimini almaya başladım ki kendisi bana bu noktada çok yardımcı olmuştur Varolsun. Onur Güven’den de Okült Astroloji eğitimini aldım. Bunların toplamında Vedik’te karar kılmam, haritaları Vedik üzerinden analiz etmemin sebebi, benim ruhuma Vedik ekolünün uymasından kaynaklanıyor aslında. Sanskritçe en eski dillerden biri ki Vedik Astrolojide bilinen en eski bilgi kaynağı Veda’ların bir koludur. Vedik Astroljinin tarihi sekiz bin yıllıktır, beşbin yıl önce de yazıya aktarılmaya başlanmıştır. Yani Kadim geçmişi olan bir ilimdir. Ayrıca Vedik Astroloji Dharma ve Karma üzerine kurulu bir sistemdir. Dharma; hayat yolculuğumuzun ana planını bize anlatırken, Karma’da;  bunu hangi süreçlerle deneyimleyeceğimizi bize gösterir. Çeşitli ekolleri bilmek de, tek bir yönden değil de, farklı yönlerden bakmama, analiz etmeme yardımcı oluyor bu noktada.

Vedik Astroloji ’sini anlatır mısınız? Batı Astrolojisinden farkı nedir?

Vedik Astroloji yıldızsal Zodyak kullanan bir sistem. Batı Astrolojisi ise mevsimsel Zodyak kullanıyor. Yani Batı Astrolojisi mevsilsel dönüşleri baz alarak burç yerleşimini buna göre yaparken, Vedik ise, değişmeyen takımyıldızlarını referans alıp, hesaplamalarını buna göre yapıyor. Bundan dolayı Vedik’le Batı Astrolojisi arasında 24 derecelik fark oluyor. Bu iki Zodyak arasındaki boylam farkına Ayanamsa deniyor. Bu ne demek; Batı Astrolojisiyle Vedik astroloji arasında yaklaşık olarak bir burç fark oluyor, yani Batı’da Yay burcu olan birisi, Vedik’te Akrep burcu oluyor. Batı Astrolojisinde en önemli gezegen Güneş’ken, Vedik’te haritanın kalbi ve Ay ve takımyıldızlardır. Bundan dolayı bu sistemde “burcun nedir?” sorusunun yerini; “yıldızın nedir?” alır. Çünkü Bir burcu yöneten üç ayrı takımyıldızı vardır. Bu takımyıldızları da kendi içinde dörde ayrılır. Yani Koç burcu dediğinizde, karşınıza oniki çeşit Koç burcu enerjisi çıkmaktadır. Bu kadar ayrıntılı olması da Vedik Astrolojisi’nin nokta atışı bilgi vermesine sebep olmaktadır.

Vedik Astroloji ’sinin ülkemizdeki temsilcileri var mı?

Şebnem Ekşib Vedik sistemin ana temsilcilerinden birisidir.

 

Vedik Astrolojisi kişinin hayatına neler katar?

Öncelikle kim olduğunuzu, ruhunuzun yolculuğunu ve bu yolculukta kullanacağınız argümanları, ayağınıza takılan duygu-düşünce-alışkanlık ve eksikliklerinizi, kısır döngüye düştüğünüz noktaları ve buralardan çıkış yollarını, kendinizle ilgili bildiğiniz ama bir türlü dönüştüremediğiniz ya da aktifleştirmediğiniz durumların sebeplerini ve ne yapıp-yapmamanız gerektiğini, ya da başkalarının sizde gördüğü ama sizin kendinizde bir türlü göremediğiniz için eyleme geçemediğiniz ya da bırakamadığınız özelliklerinizi, gölge yönlerinizi ve bu gölgelerin aydınlık taraflarını, dahası gölgeyi nasıl aydınlığa dönüştürebileceğinizi, ruh gezegeninizi ve size etkilerini, neyi yaparsanız ya da yapmazsanız ruhunuzun rahata ereceğini dahası teslimiyeti öğrenmenize çok büyük desteği olacaktır.

Kadim Bilgelik okulundan Vedik Astrolojisi öğrenmenin faydaları nelerdir?

Yukarıda saymış olduklarım kişinin kendini tanıma noktasında Vedik Astrolojisi’nin ilk destek vereceği alanlar. Tabii ki bununla da bitmiyor. Vedik Astrolojisi’nin diğer bir adı Jyotiş’tir. Anlamı; Işık demektir. Yani Jyotiş bilmek, insanın hayatına ışık tutar, karanlıklarını aydınlığa dönüştürür. Vedik sadece bir ilim dalı değil bir yaşam biçimidir. İnsana dair herşeyi içinde barındıran muazzam bir sistemdir. Yeme-içme aşlışkanlıklarınızdan tutunda, bedeninizi serin-sıçak tutmanıza kadar size bilgi verir. Ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak bütüncül bir yaklaşımla insanı ele alır ve yol gösterir. Zaten Vedik’in kalbinin Ay olmasının sebeplerinden biri de budur. Ay bizim zihin barışımızı, algımızı, öğrenme ve anlama biçimimizi, kalbimizi, içsel mutluluğumuzu, anneliğimizi, şefkatimizi, bu hayattan ne beklediğimizi, duygularımızı anlatan bir gezegen. Haritamızdaki Ay’ı anlamadan diğer gezegenleri anlamamız pek kolay olmayabiliyor. Burdan yola çıkarsak, haritanızı analiz ettirdiğinizde de kendinizle ilgili çok fazla şey öğrenirsiniz tabii ki fakat bu ilmi öğrenirseniz eğer; hayat bir yolculuk olduğu için bir sene önceki halimizle bir sene sonraki halimiz arasında dağlar kadar fark oluyor. Bilinç seviyesi yükseldikçe, kişi deneyimlerden ve imtihanlardan geçtikçe değiştiği gibi haritadaki bilgilerde güncelleniyor. Yani aynı haritayı farklı zamanlarda açtığınızda, kişi eğer yol almışsa yeni bilgiler açığa çıkıyor. Harita kendini açan ve yaşayan bir şey. Harita da değişen bir şey yok aslında fakat bakanın bilinci yükseldiği için farklı katmanlarını görmeye başlıyor kişi kendisinin. Bunun için bu ilmi öğrenmek, kendine yoldaş etmek muazzam bir keyif. Bu eğitimi bu çatı altında almak da ayrı  bir güzellik. Çünkü hiçbir şey birbirinden bağımsız değil. Kadim Bilgelik Okulu’nun halihazırdaki eğitimleri ve gelecek eğitimleri hepsi bir bütünün ayrı parçaları. Bir beden gibi. Birbirini destekleyen, yol açan ve yardımcı olan birbirinden kıymetli eğitimler hepsi de.

Astrolojiye meraklı biri için nereden başlamayı tavsiye edersiniz?

İlk önce kendi haritalarını analiz ettirmelerini öneririm. Zaten burdan yola çıkmak en kestirme yol. Kendi haritalarıyla bu alana girmek işi daha da kolaylaştırır. Çünkü insan en çok kendisini merak ediyor, anlamak- çözmek istiyor. Öğrendikçe bir sonraki adıma geçmek istiyor ki zaten yol da açılıyor adım adım. Kendinden başlamak ilk adım. Kendi gezegen yerleşimlerini, yıldızlarını, bunların birbiriyle etkileşimlerini ve sonuç olarak kişiye nasıl bir özellik verdiğini bilmek, çözümlemek işin başlangıcıdır ki hayatı bulmaca gibi çözmeyi sevenler bunun nasıl muazzam bir keyif olduğunu bilirler.

Batı astrolojisini takip ederken ayrıca vedik burçlarımız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Cevap: Tabii ki, fakat Vedik Astrolojisini Batı Astrolojisi bilgilerine göre takip etmemek gerekiyor. Yani Vedik haritasıyla, Batı haritası birbirinden farklı olacağı için; burçlar, gezegen yerleşimleri ve yükselen değişeceğinden dolayı öncelikle Vedik haritalarının yerleşimlerini bilmeleri gerekiyor. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

İŞTEİLHAM
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: