DOLAR 32,9694
EURO 35,3215
ALTIN 2.462,66
BIST 10.720,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Çar 28°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 28°C

ROLLS-ROYCE’TAN EKONOMİNİN TOPARLANMASINA YARDIMCI OLMAYI HEDEFLEYEN COVID-19 VERİ İTTİFAKI

24.04.2020
A+
A-

Rolls-Royce, Emer2gent ittifakı için bir grup şirketle bir araya geldi. Emer2gent ittifakı, COVID-19’un ekonomik etkilerinden kurtulma mücadelesi veren firmaları ve hükümetleri desteklemek için yeni yollar keşfetmeyi hedefleyen veri analiz uzmanlarının oluşturduğu yeni bir oluşum.

 

İttifakın ilk üyeleri Leeds Veri Analitiği Enstitüsü, IBM, Google Cloud, The Data City, Truata, Rolls-Royce ve ODI Leeds. İttifakın çalışmaları, inovasyon uzmanı Whitespace tarafından yönlendirilecek ve koordine edilecek.

 

Üye şirketler, çalışmaları başlatmak ve üye sayısını artırmak amacıyla açık inovasyon, veri yayını, lisanslama, gizlilik, güvenlik, veri analiz kabiliyeti ve iş birliğine dayalı altyapı gibi tüm temel unsurları katkı olarak ittifaka sundu.

 

Emer2gent geleneksel ekonomi, iş, seyahat ve perakende verilerini davranış ve duyarlılık verileriyle birleştiriyor. Emer2gent ayrıca, COVID-19’a karşı küresel toparlanmaya yönelik yeni çözümler ve pratik destek uygulamaları sağlıyor. Bu çalışma, veri paylaşımı açısından sektörün en iyi uygulamalarını kullanıyor ve güvenliğe ciddi bir şekilde odaklanıyor.

 

Emer2gent modelleri, ekonomik toparlanma döngülerinin olası satış göstergelerini belirleyerek insanların ve işletmelerin mümkün olan en kısa sürede işe dönmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. İster küçük ister büyük ölçekli olsun tüm işletmeler ve hükümetler, bu öngörülerden faydalanarak pandemiden kaynaklanan durgunluk etkilerini azaltabilecek. Ayrıca sınırlandırılabilecek yatırımlar ya da politikalar gibi araçlar vasıtasıyla erken karar almak için ihtiyaç duydukları güveni inşa edebilecekler. İttifaka katılım gönüllülük esasına bağlı. Çözümler ise ücretsiz olarak yayınlanacak.

 

“Yeni bir normal”e uyum sağlama süreci

İttifakı başlatan Rolls-Royce veri inovasyon katalizörü R2 Veri Laboratuvarları Küresel Direktörü Caroline Gorski konuyla ilgili olarak: “İnsanların işe geri dönebilmeleri için küresel ekonominin mümkün olan en kısa sürede toparlanmasını istiyoruz. Veri inovasyonu topluluğumuz bu konuda yardımcı olabilir. Ortak fayda için bir araya geldiğinde başarılamayacak bir hedef yok. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, işletmeler ve hükümetler COVID-19 nedeniyle harcama, hareket etme, iletişim kurma ve seyahat etme yöntemlerini değiştirdi. Bu çözümü diğer verilerle birlikte kullanarak pandemiden sonra dünyanın ‘yeni bir normal’e uyum sağlamasına yardımcı olacak trendlerin neler olabileceğini belirlemek üzere çalışıyoruz” dedi.

 

IBM Bulut ve Bilişsel Yazılım Avrupa Genel Müdürü Andrew Brown ise şöyle konuştu: “IBM bu girişim çatısı altında mevcut ortaklarıyla ve değerli müşterileriyle bir araya gelmeyi dört gözle bekliyor. Kullanım alışkanlıklarını tespit etmek ve böylece ülkeler, devlet kurumları ve destek veren şirketler için pandeminin bir sonraki atılımına en iyi çözümü üretebilmek adına IBM’in katkısının olumlu olmasını umut ediyoruz. IBM’in katkısı ayrıca, toparlanma göstergelerinin ortaya çıktığı noktalarda fayda sağlayacak.”

 

Leeds Üniversitesi Leeds Veri Analitiği Enstitüsü’nden Profesör Mark Birkin de şunları söyledi: “COVID-19 krizi, hükümetlerin mobilite, davranış ve insan iletişim ağları hakkında gerçek dünyaya ait çözüm edinmeleri gerektiğini bütün dünyaya gösterdi. LIDA’da bizler, bilimsel araştırma, iş ve ticaret için işlem verilerine erişimin karşılıklı yararları bulunduğuna inanıyoruz. Bu nedenle güvenli veri paylaşımını kolaylaştırmak ve Emer2gent ortaklarını akademik uzmanlığımızla birbirlerine bağlamak için ittifakın bir üyesi olarak çalışacağız.”


Truata CEO’su Felix Marx, “Truata olarak verilerin toplumsal fayda uğruna kullanılması için Emer2gent ittifakı çerçevesinde hizmetlerimizi sunma konusunda bir an olsun tereddüt etmedik. COVID-19’un sınırlandırılmasına yardımcı olmak ve ekonomik toparlanmaya öncülük etmek amacıyla, temin edilen verilerden analitik değer çıkarma çalışmalarını desteklemeyi hevesle bekliyoruz. Bunu yaparken söz konusu verilerin ait olduğu insanların gizliliğine özen göstereceğiz. Truata bunu, gizliliği artırılmış, tescilli veri analiz çözümleri seti aracılığıyla yapacak. Bu çözümler arasında veri anonimleştirme, gizlilik riski ölçümü, veri kimliksizleştirme ve sentetik veri üretim çözümleri yer alıyor. Bunlar bir yandan en katı küresel gizlilik standartlarına uyarken diğer yandan büyük veri setleri üzerinde yüksek değerli analitik çalışmaları güçlendirmek için özel olarak tasarlandı. Eşi benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz ve bu büyük belirsizlik döneminde, küresel mücadeleye mümkün olduğunca hızlı, verimli ve aynı zamanda sorumlu bir şekilde katkıda bulunma konusunda hepimizin bir görevi olduğunun farkında olmalıyız” şeklinde konuştu.

Google Cloud Birleşik Krallık ve İrlanda Üretim ve Endüstri Lideri Rajh Das ise, “Google Cloud olarak böylesine önemli bir projede yer almaktan gurur duyuyoruz. Zira bu sıra dışı dönemde küresel bazda iş ortamını desteklemek için hepimiz birlikte çalışıyoruz” dedi.

Emer2gent, potansiyel üye şirketlerin ittifaka yönelik ilgilerini ortaya koymak üzere kayıt olabilecekleri Emer2gent.org web sitesini kurdu. Topluluğa ilk görevleri halihazırda verildi. Bu görevler arasında, virüsün neden olduğu ekonomik durgunluğun etkilerini azaltacak ya da sınırlandıracak yatırımları tanımlamak yer alıyor. Görevler arasında ayrıca, faaliyetler için işletmelerin ihtiyaç duydukları güveni tesis etmek üzere kullanabilecekleri ekonomik toparlanma için öncü olabilecek göstergelerini belirlemek de bulunuyor.

Emer2gent üyeleri

Google Cloud

Google Cloud, işle ilgili en kritik sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için kuruluşlara lider altyapıyı, platform kabiliyetlerini ve sektörel çözümleri sunuyor. Bu proje için ise Google Cloud, Google Cloud Herkese Açık Veri Kümeleri’ni ve işletmelerin bilgiye dayalı kararları hızla almasına ve kolaylıkla dönüşüm gerçekleştirmesine yardımcı olmak üzere tasarlanmış, sunucusuz, yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir bulut veri ambarı olan Google Cloud BigQuery’yi temin ediyor.

 

IBM – www.ibm.com

IBM, bu projeye Veri için IBM Cloud Pak™, IBM public cloud ve Yüksek Performanslı Bilgi İşlem (HPC) teknolojileriyle katkıda bulunuyor. Buna ek olarak IBM’in Veri Bilimi Elit ekibi, veri setlerinin bir araya getirilmesi sırasında konuya dair deneyimlerini sürece dahil edecek. Geleneksel veri kaynaklarının (ekonomi, iş, seyahat ve perakende verileri) yanı sıra davranış ve duyarlılık verileri, COVID-19 yayılım ve iyileşme istatistiklerini davranışsal insan yanıtlarıyla birlikte haritalandırarak daha fazla içgörü sağlama fırsatı yaratacak.

 

Leeds Veri Analitiği Enstitüsü, Leeds Üniversitesi

Leeds Üniversitesi bünyesinde bulunan Leeds Veri Analitiği Enstitüsü (LIDA), tıp, sosyal bilimler, işletme ve bilişim disiplinlerinden araştırmacıları bir araya getiren, uygulamalı veri bilimi alanında dünya lideri bir disiplinlerarası araştırma merkezi. LIDA, UKRI-ESRC Tüketici Veri Araştırma Merkezi aracılığıyla kurumsal ortaklarla çalışma geleneğine sahip. Enstitü; güvenli veri altyapısı, bilimsel uzmanlık ve küresel akademik araştırma ağlarına erişim başlıkları altında katkı sağlayacak.

 

ODI Leeds – www.odileeds.org

ODI Leeds, Open Data Institute’un (Açık Veri Enstitüsü) öncüsü. Şehir ölçeğindeki verilerle açık inovasyon potansiyelini araştırmak ve sunmak üzere kuruldu. Yaşamları iyileştirmek, insanlara yardım etmek ve değer yaratmak için çalışmalar yürütüyor. Merkez; Open Data Saves Lives (Açık Veri Hayat Kurtarır) programını yürütüyor, verilerin ve açık inovasyonun sağlık ve sosyal bakım alanlarında getirebileceği faydaları belirliyor.

 

Rolls-Royce ve R2 Veri Laboratuvarları www.rolls-royce.com

R2 Veri Laboratuvarları, dünyanın önde gelen endüstriyel teknoloji şirketlerinden biri olan Rolls-Royce bünyesindeki veri inovasyon merkezi. R2 Veri Laboratuvarları, gerek Rolls-Royce’un gerekse müşterilerinin çalışma şeklini iyileştiren yeni hizmetler için bir geliştirme merkezi görevi görür. Bu merkez verilerden yararlanmaksızın değer üretmek için çalışır. Merkez şu an, yeni veri çözümleri ve uygulamaları geliştirilmek için veri analizi, endüstriyel Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi çalışmaları yürütüyor. Veri inovasyonu ‘sprintlerine’ dayanan benzersiz işletim modeli, müşterilerine daha iyi destek vermek için en yeni analiz teknolojisini Rolls-Royce’un sektör bilgisi ve mühendislik uzmanlığıyla birleştirerek verilerden yeni değerler üretebiliyor.

 

The Data City www.thedatacity.com

The Data City, ekonomiye ilişkin gerçek zamanlı veriler temin eder. Açık Veri Enstitüsü Leeds Nodu’ndan ayrılarak kurulan The Data City, ML/AI sektöründe faaliyet gösteren bir teknoloji startup şirketi.

 

Truata
Truata, bir yandan en yüksek veri koruma standartlarına uyarken diğer yandan müşterilerine veri varlıklarından maksimum değer elde etme olanağı sunuyor. Truata ayrıca, müşterilerine verileri bağımsız olarak anonimleştirme hizmeti sağlıyor. Böylece işlerinin büyümesini hızlandırmak, müşteri güvenini sürdürmek ve marka itibarını korumak için gizliliği artırılmış analizler yapmalarını mümkün kılıyor. Truata’nın merkezi İrlanda’nın Dublin şehrinde bulunuyor. Daha fazla bilgi için www.truata.com adresini ziyaret ediniz.
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

İŞTEİLHAM
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: