DOLAR 32,3826
EURO 34,4331
ALTIN 2.438,00
BIST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Açık
İstanbul
23°C
Açık
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 21°C
Per 18°C

Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk: “Pandemi sonrası yeni çalışma modelleri gündemde”

20.06.2020
A+
A-

Albayrak Grubu, Covid-19 salgını süresince çalışanlarına evden çalışma imkanı tanıdı. Bir araştırmayla çalışanların ve yöneticilerin bu konudaki görüşlerini alan Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü, salgın sonrası yeni model çalışma sisteminin sinyallerini verdi. Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk, “İş süreçlerinde herhangi bir aksama yaşamadan, pandemi süreci bitince de evden çalışmayı tercih edecek pozisyonlar muhakkak olacaktır. Bu ‘yeni normal’ durum, İnsan Kaynakları Yönetimi alanında bize yeni çalışma sistemlerini rahatlıkla hayata geçirebileceğimizi ifade ediyor” dedi.

 

Albayrak Grubu, insan kaynakları yönetiminde örnek bir çalışmaya imza attı. Yapılan bir araştırmayla, grubun insan kaynağını oluşturan tüm pozisyonlardaki çalışanlarının fikirleri alınarak, ‘Ortak akıl ve istişare kültürü’ne verdiği önem bir kez daha tescillenmiş oldu.

İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü öncülüğünde yapılan araştırmayla, yöneticilere ve çalışanlara yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde ‘evden çalışma sistemi’yle ilgili düşünceleri soruldu. Araştırma şirketi Areda Survey, “Evden Çalışan İç Paydaş – Motivasyon Ölçüm Araştırması” adıyla, grup çalışanlarına SMS ve e-posta yoluyla sorular sordu. 11-18 Mayıs 2020 tarihlerinde yapılan araştırmaya, yönetici ve çalışan pozisyonlarında toplam 585 kişi katıldı.

Araştırma kapsamında Albayrak çalışanlarının evdeki mesailerinden memnuniyeti, üretkenlik ve rahat çalışma ortamı konusundaki düşünceleri, iletişim sürecini nasıl geçirdiklerine dair fikirleri alındı ve motivasyonları ölçüldü. Böylece Albayrak Grubu, diğer kurumsal firmalara da rol model oldu.

“İnternetin olduğu her alan ofise dönüşebiliyor”

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk, şirket olarak kurumsallığa, çalışanların sağlığına ve ilham veren fikirlere önem verdiklerini ifade etti. Yüksek performans için motivasyonun çok önemli olduğunu belirten Yavuztürk, motivasyonun temelinde ise sağlıklı ve mutlu çalışanların olduğuna dikkat çekti.

Bilişim ve teknolojik gelişmelerin neticesi olarak, çalışan tiplerine “altın yaka” ve “dijital yaka”nın da eklendiğini söyleyen Yavuztürk şu açıklamalarda bulundu:

“Küreselleşme ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeler, organizasyon yapıları ve yönetim anlayışında da değişime sebep olmuş, çalışan profili ve çalışma şekillerini de etkilemiştir. Beyaz ve mavi olarak ayrılan çalışan tiplerine, bilgi çağının yeni işçileri ‘altın yaka’ ve ‘dijital yaka’ da eklenmiştir. Altın/dijital yaka çalışanları için, internetin olduğu her alan ofise dönüşebilmektedir.

Pandemi sürecinde de gördüğümüz üzere bilişim teknolojileri departmanlarımızda görev alan çalışma arkadaşlarımızın, çalışmalarında herhangi bir aksaklık yaşanmamış, aksine motivasyonlarında artış gözlemlenmiştir. Bunu başarmadaki en büyük etken ise, uzaktan çalışma için gerekli alt yapımızın ALBİL (Albayrak Bilişim) şirketimiz tarafından zaten pandeminin çok öncesinde, güvenilir bir şekilde kurulmuş ve hazır halde olmasıdır.”

 

“Uzaktan çalışma şehir hayatına da katkı sağlayacak”

Albayrak Grubu olarak, altın yaka çalışanlar için yeni çalışma modellerinin geliştirilmesi gerektiğinin farkında olduklarını söyleyen Yavuztürk, “Büyükşehirlerdeki ulaşım ve otopark problemleri de uzaktan çalışma modeline geçişte önemli bir etken olmaktadır. Çalışanların trafikte harcadığı zamanı kendilerine ayırmaları tercihimizdir. Uzaktan çalışma sadece işçi ve işverene değil aynı zamanda şehir hayatına da katkıda bulunacaktır” dedi. “Öte yandan uzaktan çalışma modeliyle evden çıkması zor olan engelli bireylerin de, bu çalışma modeliyle istihdamı artacak ve hayata karışmalarına imkân verilmiş olacaktır” ifadelerini de sözlerine ekledi.

 

“Yeni çalışma sistemleri kolaylıkla hayata geçebilecek”

İnsan kaynakları yönetiminde tecrübesiyle tanınan Yavuztürk, iş hayatında yeni bir döneme girildiğinin sinyallerini verdi: “Yapılan araştırmamızda sonuçlar, tüm ekiplerimizin çoğunlukla evden çalışmaktan memnun olduğunu, performansında kayıp yaşamadığını gösterdi. Pandemi süreci bitince de yarı zamanlı veya tam zamanlı evden çalışmayı istediklerini belirtenler dahi var. Bu yeni normal durum da, İnsan Kaynakları Yönetimi alanında bize yeni çalışma sistemlerini kolaylıkla hayata geçirebileceğimizi ifade ediyor.”

Yavuztürk, tüm gruba yayınladıkları ’ne göre normalleşme sürecine yavaş yavaş ve kontrollü bir şekilde girdiklerini belirtti ve “Pandemi sürecini, Sağlık Bakanlığı’nın talimatlarına göre, tüm hijyen kaidelerine uyarak geçirdik. Normalleşme sürecinde de bu kaidelere uymaya titizlikle devam edeceğiz” dedi.

 

 

EVDEN ÇALIŞANLAR NE DİYOR?

“Evde çalışmaktan memnunuz”

Araştırmaya katılanların yüzde 77’si “Evde çalışmaktan ne derece memnunsunuz?” sorusuna olumlu cevap verdi. Memnun olmayan kişilere de sebebi sorulduğunda çoğunluğun cevabı “adaptasyon ve konsantrasyon problemi yaşaması” şeklinde oldu. Katılımcıların yüzde 81’i ise çalışma alanının rahatlığından son derece memnun olduğunu söyledi.

“Evde daha verimli çalışıyoruz”

“Evde çalışırken kendinizi daha üretken buluyor musunuz?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 73’ü kendini daha üretken bulduğunu açıkladı. Evde, ofisteki kadar verimli çalışamadığını söyleyenlerin yüzde 52’si ise ekip arkadaşlarıyla çalışamamaları nedeniyle zorlandıklarını ifade etti. Çalışanların yüzde 96’sı, “İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını düşünüldüğünde evde çalışma kararını ne derece doğru buluyorsunuz?” sorusuna ise ‘doğru bir karar’ şeklinde cevap verdi.

 

Çalışanlar da aileler de çok mutlu

Katılımcıların yüzde 51’i evde çalışmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, özel ve iş hayatını dengelediklerini düşünüyor. Çalışanların yüzde 69’u evde çalışma kriterlerinde önceliğin verimli çalışmak olduğunu belirtti. Çalışanların yüzde 94’ünün ise aileleri evde çalışma sisteminden çok memnun. Yüzde 93’lük kesim, evde çalışma süreci boyunca yönetici ve ekip arkadaşlarıyla iletişim sorunu yaşamadığını aktardı. Katılımcıların yüzde 51’i, “Salgın geçtikten sonra çalışmayı evden sürdürmeniz sosyalleşmenize engel olur mu?” sorusuna “Hayır” cevabını verdi.

 

Yarı zamanlı mesai seçeneği de revaçta

Çalışanların yüzde 51’i, seçme hakkı olsaydı ofisten çalışmayı, yüzde 49’u ise evde çalışmayı tercih edeceklerini belirtti. Uzaktan çalışma sistemi sürelerinde seçme hakkı ile ilgili soruya ise çoğunluk “yarı zamanlı mesaiyi tercih ederdik” diye karşılık verdi. “Bir işveren olsaydınız bu salgın şartlarında çalışanlarınıza evden çalışma izni verir miydiniz?” sorusunu cevaplayanların yüzde 62’si “Tehlike geçene kadar izin verirdim” cevabını verdi. Yüzde 80 oranında katılımcı ise evde çalışma sisteminde işvereniyle aralarında güven problemi yaşamadıklarını düşünüyor.

 

Yöneticiler evde çalışma performansından memnun

Evde çalışmayı değerlendiren yönetici pozisyonundaki isimlerin yüzde 78’i de, çalışanların evde çalışma performansından memnun. Performanstan memnun olmayan yönetici kadronun yüzde 29’u, kendisine bağlı ekiplerin işe adapte olamama sorunu yaşadıklarını, yüzde 27’si fiziksel çalışma koşullarının evde pek uygun olmadığını dile getirdi. Yüzde 7’si çalışanların bu durumu suiistimal edebildiğine dikkat çekti.

 

Pandemi bitince de evden çalışılabilir

“Şirketinizin evden çalışma döneminde çalışanlara gerekli desteği sağladığını düşünüyor musunuz?” sorusuna yöneticilerin yüzde 92’si “Evet” cevabını verdi. Yüzde 77’si de evde çalışırken yeni projeler üretebildiklerine dikkat çekti. Yöneticiler ayrıca, yüzde 93’lük oranda kendisine bağlı çalışanlarla herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Yönetici kadronun yüzde 93’ü, diğer firmalara kıyasla pandemi sürecini verimli geçirdiğini kaydetti. “Pandemi süreci geçtikten sonra belirli aralıklarla evden çalışılması fikrini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise “Arada bir evden çalışılabilir” karşılığı verildi.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

İŞTEİLHAM
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: